27 Aralık 2013

FREN TESTLERI ve ARAC SINIFLARI

FREN TESTLERI ve ARAC SINIFLARI

Share

Dr. A. DEMİR

1973 yılında Trabzon'da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon'da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde "Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi" konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ'de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca 45 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” ve 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi'dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Beğenebilirsiniz...

3 Yanıt

 1. HasanBasri Pehlivan dedi ki:

  Hocam merhabalar
  1977 yılında istanbula gelip çıraklık olarak başlayıp,usta seviyesine geldikten sonra kendi iş yerimi açıp otomobil tamir bakım işleriyle ugraşıyorum.Ben sizin çalışmalarınızı ve hakkınızdaki tüm bilgileri okudum.Bizlere teknik olarak verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Öğrencileriniz sanırım çok şanşlılar.
  Benim sizden öğrenmek istediğim bir çok teknik bilgiler olacaktır.Asıl öğrenmek istediğim1998 yılında ustalık belgesi almak için mevcut okullara gittiğimde,oradaki öğretmenlerin yeni otomotiv teknolojisine uzak olduklarını gördüm,benim o dönemler uğraşı verdiğim alman otomobillerinin yeniliklerini takip edemişlerdi.Eski sistemlerini işliyorlardı.Şimdi nasıl bilmiyorum.Ünivertiselerde sanırım çok daha geliştirilmiştir.Benim isteğim şu,yeni eğitim sisteminden dolayı çırak yetiştiremiyoruz,Tamirçilik tarihemi kavuşacak,yoksa okullarda pratik olmadan sadece ders kitaplarındaki bilgilerle otomobil tamir edeceğiz ve bu hızlı gelişen teknolojilere nasıl cevap vereceğiz.Şu an piyasada ne kadar serbest usta var bilmiyorum,bildiğim ben de dahil olmak üzere şunu söyleyebilirimki yeni teknolejiden yoksunuz,kulaktan dolma,yaşadıgımız tecrubelerle ayakta durmaya çalışıyoruz,ezbere yapılan işler, otomobillerde çözülemeyecek ve sürüş esnasında tehlike arz edecek hale geliyor.Tüm bunun gibi bir çok sorunları çözmek için çalışmalar varmı?Ücretsiz egitimler var mı?

  • Dr. A. DEMİR dedi ki:

   Hasan Basri Bey tamamen kişisel merakınızın peşinden koşacaksınız. İnternet iyi bir yol ancak yabancı dil bilmek gerekebilmekte. birde formlarda yanlış bilgiler olabilmekte. bir filtreye ihtiyaç var.

   • Dr. A. DEMİR dedi ki:

    Firmaların eğitim dokümanları iyi hazırlanıyor. yetkili servislerdeki eğitimlere yakınlaşacak yöntemleri bulmak lazım. yada o dökümanları elde etmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir