27 Aralık 2013

YAKIT TUKETIMI ve EGZOZ EMISYON TESTLERI

https://drive.google.com/file/d/1bRsjoOX2y-BU6NrLq-0fgciV0jxZqqK3/view?usp=sharing

YAKIT TUKETIMI ve EGZOZ EMISYON TESTLERI

Share

Dr. A. DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

You may also like...

9 Responses

 1. uğur binicioğlu dedi ki:

  Sayın Abdullah Demir ,
  Yazılarınızı ilgi ile takip etmekteyim . 2013 yılında opel marka corsa d tip otomatik şanzıman bir araç satın aldık hali hazırda 2700 km yol kat etmişiz. araç imalatçısı bu aracın euro v normlarında motor kullanarak düşük emisyon değerleri yakalamak için f14 modlu şanzıman kullanmış araç düz yolda 16 inç jantıyla sorunsuz olarak 100 km hıza 15 sn de erişmekte benim sorunum trafikte dur kalktan sonra veya ani duruştan sonra rölanti devrinden sonra 10 ve 20 açılı rampadaki eğim algılamadığı taktirde vitesi 3-2-1 düşürmeyip gereksiz olarak motorun devrini 2000- 4000 devre kadar yükselmesine neden olmaktadır. bu şanzımanın bu tepkisiyle ilgili olarak şahsıma yardımcı olmanızı talep etmekteyim.

 2. İlginize tşk. ederim.

 3. ahmet serioğlu dedi ki:

  Sayın Abdullah Demir,

  Elektrikli araçların kaç yıla kadar piyasaya hakim olmasını düşünüyorsunuz. Bu konuda çalışan bir ekibiniz var mı.

  Saygılar,

  • 2020 yılında tüm yeni araçların %10’nun elektrikli hibrid fonksiyonlu ve 2035 yılına gelindiğinde hala araçlardaki motorların %50’sinden fazlasının içten yanmalı motor olacağı ön görüleri bulunmaktadır.

 4. Abdullah Çalışır dedi ki:

  Merhaba Uğur bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Gerçekten sorunu çok güzel yazıp anlatmışsınız. Gelelim sorununuza bu tip yani yarı otomatik ( tiptronik-elektronik ) şanzımanlar tam otomatik şanzımanlar kadar sorunsuz olmuyor. Çünkü mekaniğin yanına birde elektronik devreye giriyor. Her ikisi tam uyum sağladığında ortaya mükemmel bir sonuç çıkıyor ama en ufak bir elektronik arızası yada yazılım güncellemesi eksik kalsa çeşitli sıkıntılar boy göstermeye başlıyor. Bu tip şanzımanlar tam otomatik şanzımanlara göre daha hassas çalışıyor ve genelde de elektronik arızası veriyor. Bu arızalar çoğunlukla aracın şanzımanının trafikte ısınması ve uyarı vermesi yada belli devire ulaştığı halde vitesi arttırmaması veya düşürmemesi gibi karşımıza çıkar. Bu sorunları aracı cihaza bağlamadan tam olarak teşhis etmek yanlış olur ama kişisel görüşüm sizin aracın şanzıman sorunu tamamen elektronik bir arızadan kaynaklanmakta bu yüzden aracınızı yetkili bir servise götürüp şanzıman beynine yada yazılım güncellemelerine baktırmanızı tavsiye ederim. Umarım sorununuz en kısa zamanda düzelir. İyi günler dilerim

 5. uğur binicioğlu dedi ki:

  Sn Abdullah Çalışır
  soruma verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim .Araç üzerinde Sizin tabir ettiğiniz üzere piyasada dsg veya easy tronic adı altında sınıflandırılan çift kavramalı yarı otomatik şanzımanlardan olmayıp tork konvetörüne sahip olan tam otomatik şanzımandır.
  yazımda bahis ettiğim sorunu çözmek için servisten anakart kontrolü ile şanzıman içyağ basınç testi yaptırmak için randevu talep edeceğim
  tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim

 6. ahmet serioğlu dedi ki:

  Abdullah Bey,

  cevabınız için teşekkürler, ancak elektrikli araçlar için öngörülen değerler çok düşük gibi. çok daha hızlı bir şekilde yayılacağını düşünüyorum. sizin bu konuda üniversitenizde deney yapma imkanlarınız var mıdır. elektrikli araçlara yönelik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.